Шлях промислових конопель в Україні
На теренах України коноплі вирощувались за сотні років до нашої ери — у трипільську добу та в часи скіфів. Батьківщиною конопель вважається Центральна Азія, згодом вони потрапили на територію сучасної України. З середини ХVI ст. коноплі почали вирощувати в Європі, а вже сьогодні ця найдавніша культура має всі шанси стати перспективною та популярною у всьому світі.
Основні етапи коноплярства в Україні
В середні віки на території України коноплі почали вирощувати в промислових масштабах. Значна частина конопляної сировини йшла на експорт, а для внутрішнього споживання виготовляли тканину для одягу, шили взуття, в’язали мотузки та шпагат, використовували як корм для худоби, робили олію. Перші верифіковані дані щодо вирощування конопель на території України починаються з 1900 р. та умовно поділяються на 4 великі етапи.
Посівні площі під коноплями в Україні, тис. га
1 етап
1900 р. 250 тис. га
1918-1920 рр. 67 тис. га
Часи царської Росії
Вже у ХVI ст. в Україні коноплями були засіяні значні площі. З конопель виробляли продукцію для власних потреб та експортували до інших країн. Після скасування кріпосного права та Столипінських реформ виробництво активно розвивалось завдяки запровадженню технології глибокої переробки. В часи жовтневого перевороту відбулися величезні соціальні зрушення — Перша світова війна, Громадянська війна, Голод — селяни відмовились від виробництва конопель й почали масово вирощувати картоплю.
250 тис. га
посівних площ під коноплями припадало на територію України у 1906-1916 рр. Сама ж царська Росія у той же час мала 80% світових посівних площ під цією культурою.
На 183 тис. га
скоротились посівні площі в Україні під коноплями. Це трапилось внаслідок цілого ряду соціальних зрушень, що привели населення колишньої імперії на межу голоду.
72 губернії
в царській Росії вирощували коноплі. На території України це були: Полтавська, Сумська та Чернігівська області. Коноплі були дуже популярними у селян через економічну вигоду.
2 етап
1928 р.290 тис. га
1991 р.3 тис. га
Україна часів СРСР
Першим кроком радянської влади була реквізиція продовольства у населення, що суттєво скоротило виробництво конопель. Відновлення коноплярства почалось з 30-х років вже за планової економіки зі створення спеціальних кооперативів. В 50-х роках внутрішній попит на сировину конопель стрімко падає. Відсталі технологічні процеси обробки, слабка робота з насінництва та зміна пріоритетів (освоєння цілини часів Микити Хрущова) призвели до майже повної відмови від вирощування цієї культури.
290 тис. га
посівних площ під коноплями припадало на територію України у 1928 р. завдяки введенню більшовиками Нової економічної політики (тобто тимчасового капіталізму).
1961 р.
ООН прийняла Єдину конвенцію про наркотичні засоби — міжнародний документ, метою якого є обмеження доступу до продуктів канабісу та інших наркотичних речовин.
90,9 тис. т
волокна конопель вироблялось на коноплезаводах СРСР у 1971-1975 рр., а за наступні 13 років цей показник впав удвічі.
3 етап
1991 р.3 тис. га
2022 р. 3 тис. га
Часи незалежності
Після здобуття Україною незалежності коноплярство продовжувало перебувати у занепаді. Цьому сприяло зношення виробничих потужностей, а також відсутність прибутку, машинобудівних підприємств з виробництва спеціалізованого обладнання та державної підтримки. У 2012 р. постановою Кабміну №800 було визначено, що «технічні коноплі» — це сорти, що не мають наркоефекту. Згодом з’явились конопляні ферми та почалась робота з насінництва. Загалом коноплярство в Україні почало відроджуватися.
0,26 тис. га
посівних площ під коноплями було станом на 2009 р. — це найнижчий показник за всі роки незалежності України, далі почався поступовий розвиток коноплярства.
70-80%
становив рівень зносу обладнання та засобів механізації для коноплярської галузі, які залишились у спадок ще з часів Радянського Союзу та планової економіки.
22 серпня 2012 р.
Кабмін України прийняв постанову №800, що визначала «технічні коноплі» як сорти, що не мають наркоефекту — вміст ТКГ (тетрагідрокарбонатів) не перевищує 0,08%.
Локалізація посівних площ конопель в Україні станом на 2016 р., тис. га
5,0 тис. га
у 2016 р. в Україні зафіксовано найбільшу кількість посівних площ під коноплями за весь час Незалежності. Згідно закону, ділянки, що призначені для вирощування конопель, чітко визначені та не можуть бути змінені.
4 етап
2023 р. 1,8 тис. га
2050 р. (прогноз) 171 тис. га
Україна майбутнього
Україна має давню традицію коноплярства й планує розвивати цю галузь на державному рівні. Вступ до Євросоюзу відкриє великий ринок для української конопляної продукції. Світ легалізує вирощування конопель для промислового використання, що стимулює ринок. У 2021 р. об’єм ринку промислових конопель становив 4,45 млрд дол. США, а за прогнозами Grand View Research у 2030 р. об’єм ринку сягне 60,68 млрд дол. США. До 2050 р. Україна стане провідним виробником промислових конопель та продукції з них.
0,08%
вміст ТКГ (тетрагідроканабінолу) у висушеній соломі конопель, який дозволено законом в Україні, є найнижчим у світі. В Канаді та США цей показник складає 0,3%.
2027 р.
значна частина населення України сприймає як рік вступу до Євросоюзу та блоку НАТО, за іншими прогнозами це може трапитись і раніше.
60,68 млрд дол
становитиме об’єм світового ринку промислових конопель у 2030 р. за оцінкою консалтингової агенції Grand View Research.
Виробництво конопель у світі, тис. т
Світові аналітичні агенції, такі як Statista та Grand View Research, прогнозують стрімке зростання виробництва та споживання продукції з конопель в найближчі десятиліття. Це зумовлено тим, що світова спільнота прагне зменшити шкідливий вплив на екологію планети.
Зростаючі потреби людства крім звичних паперу та пластику стимулюють також і виробництво конопель
0,63 млн т конопель
буде вироблятись у світі у 2030 р. за оцінкою дослідницької компанії Grand View Research.
464 млн т паперу
буде вироблятись у світі у 2030 р. за оцінкою аналітичної компанії Statista.
495 млн т пластику
буде вироблятись у світі у 2030 р. за оцінкою аналітичної компанії Statista.